HasselBlad-X1D-0
0
Share

Hasselblad X1D – Dünyanın ilk orta format aynasız kompakt makinesi

Hasselblad X1D incelemesi yaptık..

HasselBlad X1D tanıtım incelemesi
İsviçreli fotoğraf makinesi üreticisi Hasselblad’dan Dünyanın ilk orta format ve aynasız fotoğraf makinesi 22 Haziran günü gerçekleştirdiği tanıtım toplantısında fotoğraf severlerin beğenisine sundu. X1D ile orta format seviyesinde fotoğraf severlerin gönlünde yeni bir taht kurmayı hedefliyor.

HasselBlad-X1D-14150x98x71mm boyutlarında olan  X1D, Nikon D810 ve Canon 5D serisi 35mm fotoğraf makinelerinden daha ufak boyutta ve ağırlığı sadece ve sadece 725gr. Tasarımı konusunda sıradışı ama geleneksel bir tasarım içinde kalmayı tercih etmişler.

HasselBlad-X1D-7İçinde barındırdığı 44x33mm boyutlarında(43.8×32.9mm tam boyutları) devasa CMOS sensörü ile 50 megapiksellik görüntü kaydı yapabilmekte. Bu sensör kardeşi H6D veya Phase One IQ3 50 ile aynı sensör olması ki söylenlere göre üretici firma Sony imiş. Artık Sony’den A7r ii’nin büyük başarısından sonra orta format bir makine beklemete haksız sayılmayız sanırım.

HasselBlad-X1D-13Arkasında bulundurduğu 3inç boyutunda ve 920bin noktalı TFT LCD dokunmatik ekranı sayesinde enstantene, diyafram ve daha birçok işlemi gerçekleşirebilmektesiniz.  yüzde 100 kapsama alanlı ve 2.3 noktalı elektronik vizörü ile bayağı göz dolduruyor. Kardeşi H6D ile aynı arayüzü taşıması ile HasselBlad kullanıcılara rahatlık sağlamaktadır. Hızlı kullanım için kısa yollar ekleyebilmektesiniz.

H6D olan bir başka özellik ise kontrol düğmesine basılıp sabitlenmesi ve kullanılacağı zamanda basılıp çıkması olarak söyleyebiliriz.

HasselBlad-X1D-11Bizi en çok şaşırtan bir diğer özelliği ise ki Nikon kullanıcıları çok sevinderecek bir haber bu; Nikon uyumlu tepeflaş kızağının olması. Buna ilaveten Nikon uyumlu flaşlar üreten diğer markalarda rahatça çalışabilmektedir. Metz üretici partner olarak seçilmiş olması da bundandır diye düşünüyoruz. Zira tasarımı konusunda etrafta dolaşan söylentilerden biri de Fuji ile ortak çalışması idi. Firma yetkileri bunu kesinlike redetmişlerdi.

Bildiğiniz üzere orta format makinelerde sensörü örten bir perde kullanılmadığından flaş senkronizasyon sorununuz olmamakla beraber, perde hızı 1/2000 ile sınırlandırılmış durumda.

HasselBlad-X1D-4Tripod giriş yeri ve pil çıkartma bölümleri oldukça sade tutulmuş olması ve lens ve bayonet ile aralarında bir boşluk olması (yukarıda 45mm f3.5 ile gösteriliyor) biraz sorun yaratacak gibi duruyor. Ayrıca herhangi bir battery grip bağlantı noktası olmaması da ayrıca üzücü. Ama bunun çok ufak bir tasarımdan kaynaklandığını düşünüyoruz.

HasselBlad-X1D-5X1D 3200mAh Lityum-ion pil kullanıyor ama üzücü olarak fabrikadan herhangi bir resmi açıklama gelmemesinden dolayı size bu konuda bir bilgi veremiyoruz. Ama en azından 300 kare çekilebilir diye düşünüyoruz.

4K video desteğinin olmaması, deklanşör hızı 1/2000 arasında olması biraz üzücü olsada Wi-Fi, GPS, çift SD kart girişi, ses ve kulaklık girişi 25.600 ISO desteği, H264 formatında 30p ve 25p’de Full HD video desteği ile bu dezavantaları bir nebze de olsa telafi etmeye çalışmış.

Ağustos ayından itibaren satışa sunulacak olan Hasselblad X1D‘nin sadece gövde fiyatı 8,995 dolar olması bekleniyor. Bununla beraber yeni çıkacak olan lenslerin fiyatlarınıda belirtmeden geçemiyeceğim; 45mm f3.5 2,295 dolar,90mm f4.5 lens ise 2695 dolar olarak karşımıza çıkıyor.

Tüm medya fotoğrafları burada

 

Comments are closed.